جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56515
  تاریخ انتشار : 6 مرداد 1393 12:54
  تعداد بازدید : 531

  عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خواستار شد

  احقاق حقوق شرعی، قانونی و تاریخی مردم اصفهان در حوضه زاینده رود

  عضو شورای اسلامی شهر اصفهان احقاق حقوق شرعی، قانونی و تاریخی مردم استان اصفهان در حوضه زاینده رود را خواستار شد.

  به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر اصفهان، مهندس فتح ا... معين، حجم آب جريان طبيعي آب رودخانه زاينده رود و تونل اول كوهرنگ در دوره زماني ۲۰ساله را براساس اعلام وزارت نيرو يك ميليارد و يكصد و سي و هشت ميليون متر مكعب بيان كرد و گفت: اين ميزان آب ساليانه حق شرعي، قانوني و تاريخي مردم استان اصفهان است كه بايد محقق شود.
  وي، با بيان اينكه از سالهاي بعد از احداث سد زاينده رود و حفر تونل هاي دوم و سوم كوهرنگ و تونل چشمه لنگان مصارفي براي رودخانه زاينده رود تعريف شده كه مسئوليت تنظيم آن به عهده مسئولان حكومتي بوده تصريح كرد: اصل ادعاي مردم اصفهان جداي از مباحث طولاني و اظهارنظرهاي غير كارشناسي، تحويل اين ميزان آب بعنوان حقوق شرعي، قانوني و تاريخي به آنان است.
  عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان، بر تحقق حقوق شرعي، قانوني و تاريخي مردم استان اصفهان در حوضه زاينده رود تاكيد كرد و با اشاره به برخي اقدامات وزارت نيرو و برگزاري جلسه اي با حضور جمعي از نمايندگان استان اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، استاندار اصفهان، رئيس مجلس شوراي اسلامي و وزير نيرو گفت: با اين اقدامات و جلسات مباحث مربوط به تامين آب استان اصفهان و احياي رودخانه زاينده رود بعنوان رگ حياتي و مهمترين ركن هويتي اصفهان وارد فضاي ديگري شده است.
  وي، شكل گيري شهر اصفهان بعنوان اولين مراكز سكونتي در منطقه مركزي ايران را براساس ثبت تاريخ نگاران بيش از دو هزار سال بيان كرد و افزود: اين شكل گيري و همچنين پيدايش مراكز جمعيتي كه هر يك نيز قدمتي به بلنداي تاريخ دارند در كنار شهر اصفهان به بركت وجود رودخانه زاينده رود بوده است.
  مهندس معين، رودخانه زاينده رود را ركن اصلي شكل گيري تمدنها و مهمترين علت ايجاد و ارتقاء آنها دانست و گفت: جريان و بستر طبيعي رودخانه زاينده رود به گونه اي بوده كه برداشت آب فقط در اراضي هموار استان اصفهان به طور طبيعي امكانپذير بوده و اين امر جلوه اي از الطاف و عنايات الهي بوده است كه عامل معشيت جمع كثيري از مردم در اين استان در مكاني ديگر باشد.
  وي، به اهميت جريان رودخانه زاينده رود اشاره كرد و افزود: تاثير جريان اين رودخانه چنان حياتي و اساسي بوده كه از زمان صفويه به بعد براي توسعه فلات مركزي و تقويت پشتوانه راهبردي و استراتژيك كشور، همواره تقويت رودخانه زاينده رود مورد توجه حكومت هاي ايران بوده است.
  عضو كميسيون حمل و نقل، محيط زيست و فناوري اطلاعات شوراي اسلامي شهر اصفهان، از وجود آثار حفاريهاي صورت گرفته در دوره صفويه براي انتقال آب زاگرس مركزي به رودخانه زاينده رود خبر داد و به نقش تاثيرگذار مردم اصفهان در پيروزي انقلاب اسلامي و ۸ سال دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: اين امر گوياي اين مهم است كه استان اصفهان منبع تمام نشدني از سرمايه هاي انساني و امكانات مادي و معنوي براي دفاع از تماميت ارضي ايران اسلامي بوده است.
  وي، به حفر تونل اول كوهرنگ اشاره و ميزان انتقال آب به رودخانه زاينده رود از اين تونل را حدود ۳۰۰ ميليون متر مكعب در سال دانست و با بيان اينكه اين ميزان به آورد ساليانه و طبيعي اين رودخانه كه متوسط بلند مدت آن ۸۴۵ ميليون متر مكعب در سال بوده افزوده شده تصريح كرد: ميزان آب طبيعي رودخانه زاينده رود در دوره صفويه توسط مرحوم شيخ بهايي سهميه بندي و تسجيل و سهم آب تمام حق آبه بر آن در شهر و روستاهاي استان اصفهان مشخص و مكتوب شده است.

  مهندس معين، از موجود بودن اسناد مالكيت حق آبه داران و حق آبه بران رودخانه زاينده رود در اداره كل ثبت املاك و اسناد خبر داد و گفت: آب انتقالي از تونل اول كوهرنگ با تصويب هيات وزيران وقت به سهم آب حق آبه بران اضافه و هزينه حفر تونل نيز از آنان دريافت شده است.
  وي، حجم آب طبيعي و تونل اول كوهرنگ در دوره زماني ۲۰ ساله را برابر اعلام وزارت نيرو سالانه يك ميليارد و يكصد و سي و هشت ميليون متر مكعب بيان كرد و آن را حق قانوني و شرعي مردم استان اصفهان دانست و افزود: از اين ميزان آب چهارصد و نوزده ميليون متر مكعب ساليانه به حق آبه بران و ششصد وپنجاه و پنج ميليون متر مكعب به سهم آبه بران و مابقي براي پايداري محيط زيست تعلق گرفته است.
  عضو كميسيون حمل و نقل، محيط زيست و فناوري اطلاعات شوراي اسلامي شهر اصفهان، با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران كه به حق مدعي احقاق حقوق مردم و مظلومان مي باشد، بدون شك در جهت جلوگيري از تجاوز و تضييع اين حق وظيفه اي مهم و اساسي دارد گفت: تامين و نحوه تامين كسري هاي رودخانه زاينده رود بر عهده دولت بوده و جلوگيري از اين حق كشي ناعادلانه و تضييع حقوق مردم اصفهان، اقدام فوري مسئولان كشور را مي طلبد
  وي، با بيان اينكه مردم اصفهان به حق، خواستار تحويل يك ميليارد و يكصد و سي و هفت ميليون متر مكعب حق آبه قانوني و شرعي خود هستند تصريح كرد: تاخير در اين مهم، ادامه حق كشي ناعادلانه و چشم پوشي بر روي برداشت هاي غيرقانوني و غير شرعي خواهد بود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
4