جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 56763
  تاریخ انتشار : 12 مرداد 1393 13:47
  تعداد بازدید : 455

  دستور پلمب معدن دماوند از سوی رئیس دستگاه قضا

  به دنبال پیگیری باشگاه خبرنگاران از بهره برداری غیر مجاز یک معدن، رئیس دستگاه قضا دستور پیگیری داد که در نهایت معدن مذکور واقع در ارتفاع 3200 متری قله دماوند پلمب شد.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، ششم مردادماه جاری گزارش باشگاه خبرنگاران در مورد استخراج غیرقانونی از معدنی واقع در ارتفاعات قله دماوند در ذره بین بخش خبری 20:30 به روی آنتن شبکه دوم سیما رفت.

  این گزارش موج تازه ای را در محافل خبری ایجاد کرد تا آنجا که "آیت الله صادق آملی" رئیس قوه قضاییه کشورمان با صدور دستوری به رئیس دادگستری کل استان مازندران، وی را ملزم به بازدید از این محل کرد.

  برهمین اساس "حجت الاسلام تقوی فرد" رئیس دادگستری کل استان مازندران عازم منطقه شد و پس از بازدید از معادن مذکور در همین زمینه به باشگاه خبرنگاران گفت: ریاست قوه قضاییه شخصا پس از مشاهده گزارش پخش شده در اخبار 20:30 ششم مردادماه با برقراری تماسی با بنده خواستار بازدید و بررسی مورد مذکور شد.

  وی ادامه داد: ممانعت از بازدید بخشدار لاهیجان و ماموران حفاظت محیط زیست به منظور بررسی و بازدید از معدن مطروحه از جمله مواردی بود که در گزارش خبری 20:30 پخش شد.

  رئیس دادگستری کل استان مازندران تصریح کرد: پس از دستور رئیس قوه قضاییه به منظور بررسی و بازدید از معدن مطروح در قله دماوند جهت ارائه گزارش در صبح روز سه شنبه(هفتم مرداد ماه) مصادف به عید سعید فطر به همرا هیئتی به محل مذکور جهت بازدید رفتیم.

  وی گفت: پس از بازدید متوجه شدیم که بر اساس مصوبه شورای تامین استان عملا نوار نقاله آنها توقیف شده و در پی آن شخص بهره بردار معدن ملارد مدعی بود که برای انجام چنین کاری دارای مجوز است و با طرح چنین ادعایی در چندین سال اقدام به بهره برداری معدن کرده و البته این معدن در این چند سال جهت بهره برداری در دست اشخاص مختلفی بوده است.

  حجت الاسلام تقوی فرد به حضور نمایندگانی از سازمان محیط زیست و صنعت معدن و تجارت استان مازندران در روز بازدید اشاره و تصریح کرد: از نماینده صنعت و معدن استان سوالی را مبنی بر اینکه با توجه به اعلام ممنوعیت شورای تامین استان به منظور بهره برداری و برداشت از پوکه معدن ملارد در بالای 2200 متر از سطح دریا، چرا در این چند سال اقداماتی جهت بهره برداری صورت گرفته، پرسیدیم که وی در پاسخ به ما گفت: ما کاری به بقیه نداریم و در هر مکانی که معدن وجود داشته باشد مجوز لازم را برای بهره برداری و برداشت از معدن به افراد خواهیم داد.

  وی افزود: پس از طرح پرسش های دیگر از نماینده صنعت، معدن و تجارت استان متوجه شدیم که از محیط زیست هم استعلام های لازم گرفته نشده و نماینده سازمان محیط زیست هم غیر قانونی بودن این برداشت را به ما اعلام کرد.

  رئیس دادگستری کل استان مازندران اظهارداشت: در این مدت مکاتبات زیادی جهت اعلام ممنوعیت برداشت از معدن مذکور انجام شده، و هیچ توجهی نسبت به این مکاتبات و قوانین و مقرارات جاری و اعلام ممنوعیت شورای تامین استان در برداشت از معدن مذکور از طرف برخی مسئولان صورت نگرفته است.

  رئیس دادگستری کل استان مازندران با اشاره به اعلام ممنوعیت در برداشت از معدن مذکور در قله دماوند گفت: در روز بازدید از معدن با حضور جانشین فرماندهی انتظامی ممنوعیت تردد هرگونه کامیون مرتبط با برداشت معدن اعلام شد.

  وی به توقیف نوار نقاله در معدن از مدت ها قبل اشاره و خاطرنشان کرد: با هماهنگی های ویژه و انجام شده در این بازدید به طور جدی از برداشت غیرمجاز در معدن جلوگیری شده و تاکنون دیگر هیچ برداشتی از آن صورت نگرفته است.

  گزارش باشگاه خبرنگاران و دستور مستقیم رئیس دستگاه قضا

  در پی پخش گزارش باشگاه خبرنگاران، مبنی بر فعالیت غیرقانونی و بهره برداری غيرمجاز از معادن واقع در ارتفاع بيش از 2200 متر در قله دماوند، آيت الله آملی به رئيس كل دادگستري استان مازندران دستور داد: شرايط و نحوه فعاليت اين معادن هر چه سريعتر بررسی شود.

  بنابراين گزارش در پی صدور اين دستور رئيس كل دادگستري مازندران با دعوت از مديران دستگاه هاي ذيربط و ضابطان قضايی در استان مازندران، در روز عيد سعيدفطر به منطقه عزيمت و از نزديك به بررسی امور مذكور پرداختند.

  پس از انجام بررسی های لازم و شنيدن سخنان مسئولان ذيربط و بهره برداران معادن، دستور توقف فعاليت تمامی معادن واقع در ارتفاع بيش از 2200 متر صادر و از فرماندهی انتظامی استان خواسته شد از تردد هر گونه كاميون و وسايل باربری به سمت معادن جلوگيری شود.

  براساس اين گزارش اقدامات لازم به منظور رسيدگی نهايي به پرونده اين معادن از طريق مبادي قانونی در حال انجام است.

  برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
10